Wybieramy matę edukacyjną - na co zwrócić uwagę?

Jako Rodzic doskonale wiesz, że zadowolenie i uśmiech to najpiękniejsze, co możesz zobaczyć na twarzy Dziecka. Dlatego już od pierwszego dnia życia, pragniesz zapewnić Maluszkowi nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także chwile beztroskiej zabawy — zabawy, która nie tylko będzie przynosiła radość, ale także wspierała rozwój. W tym celu wybierasz zabawki i przedmioty, które sprawdzą się najlepiej. Różnorodność jest jednak na tyle duża, że czasami przy wyborze, dostajesz prawdziwego zawrotu głowy. Jest jednak coś, co z pewnością sprawdzi się już w pierwszych miesiącach życia każdego Dziecka — to mata edukacyjna. 

I właśnie z myślą o matach edukacyjnych dla Niemowląt powstał mój dzisiejszy wpis, w którym odpowiem na najczęściej zadawane przez Rodziców pytania: Jakie są rodzaje mat edukacyjnych oraz na co zwrócić uwagę wybierając matę edukacyjną dla Niemowlaka?

Mata edukacyjna dla Dziecka — co warto wiedzieć? 

Mata edukacyjna do zabawy już na stałe wpisała się w listę rzeczy potrzebnych w dziecięcej wyprawce. Odpowiednio dobrana posłuży nam nie tylko jako bezpieczne miejsce do zabawy z Maluszkiem, ale przede wszystkim będzie stanowiła nieocenioną pomoc w rozwoju Jego mięśni oraz zmysłów - zwłaszcza wzroku. Przy zakupie musimy jednak pamiętać, że mata macie nie równa. 

Na rynku są bowiem modele, których nie należy brać jakoś szczególnie pod uwagę ze względu na jakość. Dobrej jakości produkt jest nie tylko wykonany z najwyższej jakości materiałów popartych atestami bezpieczeństwa, ale także zapewnia Maluchowi odpowiednią swobodę ruchów no i co równie ważne, będzie dla Dziecka ciekawy pod względem wizualnym. 

Maty edukacyjne dla Niemowląt — dostępne rodzaje

Szukasz odpowiedniej maty edukacyjnej dla Niemowlaka i nie wiesz, którą wybrać? Nie martw się, ja też przez to przechodziłam. Na szczęście wybór odpowiedniego modelu, nie był aż taki trudny, jak mogłoby się to początkowo wydawać. Z poradników dla Rodziców, ale także z własnego doświadczenia wiem, że najwięcej uwagi poświęca się dwóm rodzajom mat. 

Pierwsze z nich to  rozbudowane maty edukacyjne z zawieszkami, które poza tym, że stanowią odpowiednio gładką, jednolitą powierzchnię do leżenia dla Naszego Maluszka, to dodatkowo wyposażone są specjalny pałąk, na którym możemy zawiesić różnego rodzaju zabawki. Takie maty edukacyjne nierzadko można przekształcić w ciekawy kącik do zabaw, np. suchy basen z piłkami. Zadaniem mat edukacyjnych tego rodzaju jest stymulowanie ruchów Dziecka, szczególnie wyciągania rączek do owych zabawek. Takie działanie to swoisty trening dla naszej Pociechy, który ma na celu naukę chwytania różnego rodzaju przedmiotów, a także trzymania rączek w górze.  

Kolejnym rodzaje mat są maty piankowe, które swoim wyglądem przypominają nieco dywan. Najczęściej są one wykonane na wzór miękkich puzzli, które po rozłożeniu na podłodze stanowią jednolitą powierzchnię, idealną do zabawy. W przeciwieństwie do mat edukacyjnych z pałąkami klasyczne maty piankowe mają nieco większe wymiary, a zatem są lepszym wyborem do zabawy dla nieco starszych Dzieci. 

Na co zwrócić uwagę wybierając matę edukacyjną dla Dziecka?

Bezpieczeństwo naszych pociech jest dla nas — Rodziców — priorytetem, dlatego przy wyborze maty edukacyjnej piankowej powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na aspekt bezpieczeństwa. Zarówno w przypadku najmłodszych użytkowników maty edukacyjnej, jak i tych nieco starszych, powinniśmy wybrać model, który z jednej strony jest na tyle miękki, by zamortyzować ewentualne upadki, z drugiej zaś na tyle twardy, by nie ograniczać ruchów Dziecka. 

Kolejnym bardzo ważnym kryterium jest wspomniany przeze mnie już wcześniej rodzaj materiału, z którego wykonana jest mata edukacyjna dla Niemowląt. Tworzywo powinno być odpowiedniej jakości i co najważniejsze posiadać wszelkie atesty i certyfikaty, które tę jakość potwierdzają. Pamiętać należy również o sprawdzeniu solidności wykonania takiej maty. Tutaj ważna jest wytrzymałość samej maty, ale także sposób mocowania pałąka. 

Na uwadze warto mieć również odpowiednią kolorystykę. Popularne wśród wyborów Rodziców są maty edukacyjne kontrastowe, które świetnie wpływają na rozwój wzroku Dziecka. Pamiętać przy tym jednak należy, aby nie wybierać zbyt skomplikowanych wzorów, szczególnie w przypadku najmłodszych Pociech. Takie właśnie modele oferuje MoMi — kolorowe, interesujące, a jednocześnie proste w odbiorze maty edukacyjne

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany